Erased anime incelemesi

Herkese merhabalar! Bu yazımda sizler için ”Boku Dake ga Inai Machi” olarak da bilinen ”Erased” animesini inceleyeceğim. Animenin Netflix’te bulunduğunu da söyleyim. Şimdi incelememe geçelim:

Yönetmen: Tomohiko Ito

Stüdyo: A-1 Pictures

Tür: Dram, Gizem

Yapım Yılı: 2016

Bölüm Sayısı: 12

MyAnimeList Puanı: 8.38

Animeler konusunda pek seçici değilimdir ancak bu animenin kapak resmini ilk kez gördüğümde pek ilgimi çekmemişti. Romantik bir anime gibi duruyordu -ki romantik animelere karşı daha bir ilgiliyimdir- ama ana karakterin çocuk olması veya öyle gözükmesi beni bu animeden uzak tutmuştu. Ardından yakın bir arkadaşımın fazlaca önermesiyle bu animeye başladım ve hemen bitirdim. Şunu söylemeliyim kesinlikle önyargılı yaklaşmayın. İnanılmaz sürükleyiciydi ve beni kendine bağladı. Aklımda yer edinmeyi başardı. Geçen sene izlemiştim ve hâlâ çoğu sahnesini hatırlarım. Sırf bu gibi sebeplerden dolayı bile bu anime kesinlikle izlenmeye değer. Şimdi animenin konusuna geçelim!

Erased konusu

Ana karakterimiz Fujinuma Satoru, mangaka olmak isteyen 29 yaşında biridir. Hayalini gerçekleştirmek için çabalamaya devam ederken bir yandan da geçimini sağlamak için pizzacıda kuryelik yapmaktadır. Bu kısma kadar gayet normal bir insan olan Satoru’nun kimsenin bilmediği bir özel gücü vardır: Revival adını verdiği bu özel güç, kötü bir şeyler gerçekleşmeden önce zamanda beş dakika geriye gidebilmektedir. Bu gücü elinden geldiğince kullanmaya çalışan Satoru bir gün kendisini suçlu duruma düşürebilecek bir durumla karşılaşır. Bir şekilde gücünü etkinleştirmeye çalışır ancak başaramaz. Polisler tarafından yakalandığı zaman ise gücü çalışır ancak beş dakika yerine çok eskilere, çocukluğuna döner. Çocukluğunda yaşadığı bölgede çocuk kaçırılma olayları gerçekleşmiş ve Satoru’nun abisi olarak gördüğü birisi tutuklanmıştır. Ancak Satoru büyüdüğünde bile gerçek suçlunun o olmadığını düşünmektedir. Geçmişe dönmesiyle beraber gerçek suçluyu bulmaya ve kaçırılma olaylarını engellemeye kendini adar.

Çocukluk sahnelerinde hafif bir film şeridi eklenmesi, biraz daha nostaljik renkler kullanılması çok hoşuma gitti, sizin de seveceğinizi düşünüyorum. Şimdi karakterleri tanıtayım!

Karakterler

Fujinuma Satoru: Kendisi animemizin ana karakterlerinden birisi. Oldukça içine kapanık olsa da sağlıklı ilişkiler kurabilmek için insanlarla iyi geçinen birisi gibi gözükmeye çalışıyor. Çünkü insanların duygularını anlamakta güçlük çekiyor. Buna sebep olan en büyük etken ise çocukluğunda yaşadığı bölgedeki kaçırılma olayları. Satoru bu yüzden geçmişinden o kadar çekiniyor ki yetişkin olduğunda bu yaşadıklarını tamamen unutmuş halde buluyoruz kendisini. İmkanı varken arkadaşlarının kaçırılmasını engelleyememiş olması ve bu yüzden kendini suçlaması içine kapanık olmasının asıl sebebi. Bu yüzden geçmişe gönderildiğinde olacakları engellemek için hayatı boyunca olmadığı kadar kararlıydı. Bu da bana göre yetişkin haline nazaran içten içe şefkatli olduğunu gösterir.

*Spoiler: Geçmişini tekrardan yaşadıktan ve başarılı olduktan sonra Satoru kendine daha çok güvenen ve daha sempatik bir insana dönüşüyor. Onu onca şeyden sonra böyle görmek animedeki beni gerçekten mutlu eden şeylerden birisiydi.*

Kayo Hinazuki: Kayo seride en çok üzüldüğüm karakterdi. Gelecekten gelen Satoru onu kaçırılmaktan kurtarmak için onunla yakınlaşmadan önce konuştuğu kimsesi yoktu. Satoru da Kayo da kendilerini insanlardan soyutlamıştı, diğerlerinin davranışlarından rahatsız oluyordu ve ikisinin de güven sorunları vardı. Bu duyguların ortak oluşu ikilinin kolayca kaynaşmasını sağladı. Sık sık yaşadığı hayattan uzaklaşmayı ve tek başına bir adada yaşamayı düşlemesinin sebeplerinden birisi de bu. Animenin orijinal ismi olan Boku Dake ga Inai Machi ismi de, Kayo’nun ödev için yazdığı bir paragrafın başlığı. ”Bensiz Bir Kasaba” demek. Karakterin daha çocukken bu şekilde bir psikolojiye sahip olmasının bir çok nedeni var. Sebepleri için en iyisi animeyi izlemeniz!

Airi Katagiri: Yetişkin Satoru ile aynı pizzacıda çalışan Airi hayatınızda görebileceğin en tatlı en masum karakterlerden birisi. Ve tam olarak hayatınızda isteyebileceğiniz türden bir karakter. İnandığı kişiye oldukça bağlı, onun için her şeyi yapabilecek seviyede. Satoru ilk bölümde suçlu konumuna düştüğünde bile onun böyle bir şey yapabileceğine inanmamış ve bir şekilde yanında olmaya çalışmıştı. Keşke animede biraz daha fazla yer alsaydı.

Önemli karakterleri sizlere spoiler vermeden anlattım. Şimdi serinin müziklerini ve çizimlerini konuşmak istiyorum: Serinin çizimleri aslında normal. Ne çok kaliteli, ne çok kalitesiz. Gözleri rahatsız etmeyen seviyede. Ancak birkaç manzara sahnesi gerçekten iyi çizilmişti. Durdurup durdurup bir süre incelediğim sahneler de oldu diyebilirim. Onun dışında karakter tasarımları normal bir animeye kıyasla çok daha gerçekçi. Özellikle saç ve göz renkleri konusunda bunu söyleyebilirim. Müziklerine gelecek olursak: Serinin müzikleri bir harika! Açılış müziğinin bir ara bağımlısı olmuştum. Zaten ”Asian Kung-Fu Generation” güzel müzikler yapan bir Japon rock grubu. Sizin de seveceğinizi düşünüyorum. Hemen aşağıya linkini bırakıyorum:

Full versiyonunu da dinlemenizi şiddetle öneririm.

ANİME HAKKINDAKİ SON YORUMUM

Anime beklenmedik şekilde plot twistlerle dolu ve içerdiği felsefe üzerine düşünüldüğünde gerçekten çok hoştu. Müzikleri, çizimleri, karakterleri, senaryosu olsun gayet hoş ve gayet güzel bir animeydi. En yakın tarihte izlemenizi öneriyorum!

Erased adlı animeyi incelediğim yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize iyi günler dilerim. Kendinize iyi bakın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts