Toradora! anime incelemesi

Hepinize merhaba! Bugün Toradora! serisinin incelemesini yapacağız. Henüz mangayı okumamakla beraber animesinden büyük keyif aldığım için sizlere de tanıtmak istedim.

Toradora!, ilk olarak 10 Mart 2006 yılında yayımlanmış bir mangadır. Tam olarak 3 sene yayımlanan bu manga, Yuyuko Takemiya tarafından yazılan bir light-novel serisidir. Çizer Yasu ise karakterleri ile büyük ilgi toplamıştır. 10 ciltten oluşan manga serisi 2008 yılında anime dizisi haline getirilmiştir. 26 Mart 2009’da 25 bölümü geride bırakarak anime serisi de sevenlerine veda etmiştir.

Fakat veda böyle kalmamış, serinin 2009’da bir oyunu, 2011 yılında da bir özel bölümü çıkmıştır.

Toradora! ismi, ana karakterler olan Taiga ve Ryūji’den gelir. Taiga ve tora Japoncada kaplan, Ryū ise ejderha (doragon) anlamına gelmektedir.

Toradora!’nın konusu

Minicik bedeni ve belalı tavrıyla Taiga Aisaka, tüm okula korku salmakla kalmayıp aynı zamanda dışlanan bir kızdır. Ryūji Takasu ise oldukça nazik bir kişi olsa bile dış görünüşü yüzünden korkulan biridir. Peki bu iki korkunç insan çarpışırsa ne olur?

Aynı sınıfa düştüklerini öğrenmeleri de cabası olan bu ikili, okulun geri kalanı tarafından dışlanırken kendi aralarında anlaşmaya başlarlar. Ryūji’nin sabrı ve iyiliği, Taiga’nın öfkesini ve tehlikesini örtbas ederken arkadaşlıkları ilerler. Ryūji, Taiga’nın en yakın arkadaşı olan Minori’ye, Taiga ise Ryūji’nin en yakın arkadaşı Kitamura’ya aşıktır. Bu ikilinin önce birbirlerine olan çıkar ilişkili arkadaşlıkları sonradan arkadaşlığa, hatta fazlasına dönüşecektir.

Karakter tanıtımı

Taiga Aisaka

Anime tarihinin en tatlı karakterlerinden biri olan Taiga, minicik bedeni, çelimsiz vücuduna rağmen bağırışları ile herkesi korkutabilen bir karakter. Sürekli sinirli oluşu, agresif tavrı yüzünden insanlar ondan uzak dursalar da aslında o da kalbi olan ve sıkıntılar çekmiş biri. Giderek anlayışlı ve yumuşak huylu oluşu tatlı bir değişimdi. Kendisi en sevdiğim kız karakterdir! Hem tatlılığından hem de biraz kendime benzettiğimden, Taiga’nın yeri bende ayrı.

Ryūji Takasu

Yaşamak zorunda kaldıklarına üzüldüğüm bir karakter kendisi. Babasının olmayışı ve annesinin hiçbir şeyle ilgilenmeyişi yüzünden evin tüm yükünü omuzlarına almış biri. Kendine ve eve bakması yetmezmiş gibi annesine de bir çocuğuymuşçasına bakıyor. Hatta bunların da üstüne, ailesi tarafından dışlanıp tek başına yaşayan Taiga’ya da bakıyor.

Dış görünüşü yüzünden okuldakiler tarafından hep uzak durulmuş, bu yüzden sessizce okula gelip giden bir öğrenci olmuştur. Yüzünü gizlemek için saçını gözlerinim önüne çekip duruşu anime boyunca sürekli yaptığı bir hareket. Kendin seçemediğin bir dış görünüş yüzünden böylesi hor görülmek oldukça kötü. Tüm yaşadıklarına rağmen asla nazikliğini ve iyiliğini bırakmamış biri. Bunun için Ryūji de çok sevdiğim bir karakterdir.

Yusaku Kitamura

Birçok animede olan tipik gözlüklü zeki karakterden biri. Şaka bir yana, hem zeki hem atletik oluşu ile gözde biri olan Yusaku, daha fazla görmek istediğim bir karakterdi. Baştan beri Taiga ile Ryūji’nin bir şekilde aşık olacakları belli olduğu için Yusaku’nun Taiga ile nasıl olacağını hiç düşünmedim. Yusaku hakkında o kadar az şey biliyoruz ki yorum yapmak zor oluyor.

Kushieda Minori

Sürekli neşeli, sürekli enerjik bir karakter olan Minori’yi sevmemek elde değil. Tatlılığı bir yana, etrafına mutluluk saçması da onu sevilen biri haline getirmiş. Minori de daha fazla görmek istediğim bir karakterdi.

Ami Kawashima

Geldiği andan itibaren sevmediğim bir karakterdir. Tüm karakterler dünya tatlısı olduğu için herhalde böyle bir karakter de yapılmış. Ami Kawashima, modellik yapması ile tanınan, güzel vücudu ve harika yüzüyle dikkat çeken biridir. Ami’yi dışardan görenler için güzel, iyi, nazik demek yeterli olacaktır fakat içinde bir şeytan gizlidir. Popülaritesini kullanmaya, güzelliği ile başkalarına bir şey yaptırmaya veya onları elde etmeye alışmış bir kişiden ne beklenir ki? Sahip olamayacağı şeyler onu iyice çileden çıkarırken Ryūji’ye olan ilgisi sırf bu yüzdendir. Ve yine sırf bu yüzden Taiga ile çok fazla kavga ederler. Neyse ki karakterlerimiz ona gereken ağız payını vermiştir.

Son olarak söylemek isterim ki aslında bu animeye çerezlik niyetiyle başlamıştım. Fakat Taiga başta olmak üzere karakterleri çok sevdim. Konusu maalesef değişik bir şey değil. Aksiyon/macera tutkunuysanız öneremem. Arkadaşlık, aşk, okul hayatı içinde geçen bir anime. Bu tarzı sevenler için eğlenceli, tatlı sahneleri var. 25 bölümden oluşan bu seriyi boş bir zamanınızda izlemenizi tavsiye ederim!

Şimdilik bu kadar, bir sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts