Your Lie in April Anime İncelemesi

Yönetmen: Kyohei Ishigura

Stüdyo: A–1 Pictures

Tür: Müzik, Dram, Romantik

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 22

MyAnimeList Puanı: 8.76

Merhabalar ! Bu inceleme yazımda sizler için, ”Shigatsu wa Kimi no Uso” olarak da bilinen Your Lie in April animesini inceleyeceğim. Öncelikle bu anime benim için birçok anlamda değerli. Klasik müziğinden tutun, beni ilk defa ağlatan anime olmasına kadar bu anime benim için gerçek bir başyapıt. Sizler için de aynısı olması dileğiyle inceleme yazıma başlıyorum.

Animenin konusu

Animemiz bir piyano dahisi olan Arima Kousei ve yaşadıklarını anlatıyor. Arima’nın çok küçük yaşlarda piyanoya olan yeteneği keşfediliyor. Müzik öğretmeni ve ünlü bir piyanist olan annesi sayesinde piyanoda oldukça büyük bir yol katediyor. Çocuk yaşta birçok piyano yarışmasına katılıp büyük başarılar gösteren Arima’ya ”insan metronomu” lakabı bile takılıyor. Arima’nın tek motivasyon kaynağı ise annesi. Çünkü annesi ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Annesinin söyledikleri yüzünden Arima yarışmalarda 1. oldukça annesinin iyileşeceğini düşünüyor. Ancak bir gün annesi ölüyor. Ve Arima geçirdiği travma yüzünden çıktığı son sahne performansında çaldıklarını duyamıyor. Piyanoya küsüp, çalmayı bırakıyor. Buraya kadar bahsettiğim kısım Arima’nın ortaokul ve öncesinde yaşadıkları. Animemiz ise lise son sınıf olan Arima’yı göstererek başlıyor. Arima çocukluk arkadaşları olan Tsubaki ve Watari ile normal bir lise hayatı geçirirken Tsubaki’nin Kaori’yi, Watari ile tanıştırmak istemesiyle her şey değişiyor. Kemanist olup Arima gibi klasik müzikle ilgilenen Kaori’yle Watari arasında buluşma ayarlayan Tsubaki yalnız hissetmemek için bu buluşmaya Arima’yı da çağırıyor. Böylece bu dörtlü ilk defa bir araya geliyor. Animemiz bu dörtlünün yaşadıklarını ve Arima’nın Kaori sayesinde tekrardan piyanoya başlama hikayesini anlatıyor.

Arima’nın Kaori’yi gördüğü ilk an.

Karakter tanıtımı

Arima Kousei: Çocukluğunda annesinin ölümü üzerine yaşadığı travmadan ötürü olsa gerek büyümüş Arima’yı oldukça içine kapanık ve sessiz görüyoruz. En yakın arkadaşları Watari ve Tsubaki’nin yanında bile düşüncelerine dalan bir karakter kendisi. Kendi içine bu denli kapanık olduğundan çoğunlukla etrafında olup biteni fark edemeyen birisi.

*Spoiler* Örneğin Tsubaki’nin ona olan aşkını, eski piyano rakiplerinin hislerini veya Kaori’nin hislerini bu yüzden anlamlandıramıyor.

Kaori Miyazono: Kaori oldukça özgür ve neşeli bir ruha sahip. Ayrıca bağımsız, öngörülemez ve çabuk sinirlenen bir yapısı var. Kendine oldukça güvenir ve arkadaşlarına sürekli yardım etmeye çalışır. Bahsettiğim özgür ruhunu ise müziğine yansıtmaya bayılır. Her eseri notaları boşvererek kendi dilediği gibi çalar, hayatı da kendi dilediği gibi yaşar. Bu nedenle kendisi hayran olduğum bir karakterdir. Arima da kendisine bu yüzden büyük hayranlık besler. Çünkü Kaori kendisinden çok farklıdır. Bahsettiğim müzik tarzı Arima’nın piyano tutkusunu yeniden alevlendiren ve kendisini yeniden müzisyen olarak görmesini sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

*Spoiler* Kendi hastalığını, ölüm korkusunu, geride bırakarak çocukluğundan beri hayran olduğu Arima’yı yeniden piyanoya başlatmak için verdiği gayret inanılmazdı. Ona olan hislerini Tsubaki’yi düşünerek itiraf etmemesi, yine de ona destek olması ise ne kadar düşünceli olduğunu kanıtlar nitelikte. İşte bu gibi sebepler yüzünden Kaori benim favori karakterlerim arasında her zaman en başlarda olacak seviyede.

Tsubaki Sawabe: Kaori’nin çocukluk arkadaşı olan Tsubaki oldukça nazik ve arkadaş canlısı bir karakter. Ancak bu nazikliğinin yanında oldukça çabuk öfkelenen bir yanı var. Bu yüzden çocukluğunda pek arkadaş edinememiş ama Kousei ile oldukça iyi anlaşır. Bu yüzden çocukluktan beri Kousei’ye tam anlamıyla sahip çıkan biri. Yaşadığı travmayı atlatıp hayata tutunmasında büyük yardımı dokundu.

*Spoiler* Kendisi Arima’ya karşı hisler besliyordu ancak bunu kendisi bile farketmemişti. En sonunda farkına vardığında ise Arima çoktan Kaori’ye aşık olduğundan hislerini içinde tutmayı seçti. Çünkü Arima’yı kaybetmek istemiyordu. Son bölümde ise Kaori öldükten sonra yine eskisi gibi Arima’yı hayata bağlaması oldukça harikaydı.

Ryota Watari: Watari oldukça dışa dönük ve nazik bir kişiliğe sahip. Bunların yanında oldukça da çapkın. Yani pek ‘ciddi ilişki’ adamı değil kendisi. Ancak Kaori ile tanıştığında ona karşı bir şeyler hissetmediğini söylemek doğru olmaz. Kendisinin de Tsubaki ile beraber Arima’ya oldukça yardımı dokundu.

Anime hakkındaki yorumlarım

Anime başlarda gündelik yaşam türündeki animelere veya klasik müziğe ilgisi olmayan izleyicileri sıkabilir. Ancak ilerleyen bölümlerde, karakterleri ve geçmişlerini tanımaya başladığınızda sizi içine hapsedecek diyebilirim. Oldukça harika karakterleri, mükemmel diyalogları (öyle diyaloglar ki herhangi bir yerde karşınıza çıktığında direkt hatırlayacağınız türden), muazzam müzikleri, çizimleri ve sürükleyici olay örgüsü ile herkese önerdiğim, hâlâ arada sahnelerini açıp izlediğim ve en önemlisi dram, mutluluk, fedakarlık, umut gibi kavramları buram buram hissettiğim bir animedir. Bu yüzden izlemeyi sevdiğiniz türe uzak olsa da izlemenizi şiddetle öneririm.

Bu inceleme yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize iyi günler dilerim. Son olarak buraya dinlemeniz için animenin OST’lerinden birini bırakıyorum:

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts